Sylwester i Nowy Rok to święta, które – oprócz zabawy – dla wielu są także czasem przemyśleń i postanowień. Poznaj zaskakujące ciekawostki na Sylwestra i zaskocz nimi znajomych!
Spis treści: noworoczne ciekawostki
Kliknij i przeskocz od razu do najciekawszej części!
Sylwester: ciekawostki i historia
Święto to nie zawsze wyglądało tak jak teraz. Aby natrafić na pierwsze wzmianki o świętowaniu Nowego Roku, należy cofnąć się aż do ok. 4000 r. p.n.e.
Historia Sylwestra
To właśnie kilka tysięcy lat temu narodziła się tradycja celebrowania Nowego Roku – najpierw za sprawą sumeryjskiego święta Zagmuk, a później podtrzymywali ją Babilończycy podczas święta Akitu. Oba wydarzenia przypadały między końcem marca a początkiem kwietnia, ponieważ były silnie związane z rozpoczęciem prac rolniczych.
Nie były to jednak jedyne historyczne zwyczaje, które przypominają dzisiejszego Sylwestra.
Dla Celtów ważny był Samhain, obchodzony z 31 października na 1 listopada. Nie było to jednak święto Noworoczne, a raczej rozpoczynające kolejny okres roku. Starożytni Rzymianie świętowali natomiast 1 marca, co zmienił Juliusz Cezar. Opracowany na jego zlecenie kalendarz juliański przesunął początek roku na znany nam dziś 1 stycznia.
Skąd się wzięła nazwa Sylwester i co ona oznacza?
Co łączy ten wyjątkowy dzień z Kościołem i… końcem świata?
Nazwa „Sylwester” nawiązuje do papieża Sylwestra II, który jako pierwszy udzielił błogosławieństwa na nowy rok, nowy wiek i przyszłe tysiąclecia. Stało się to 1 stycznia 1000 roku, gdy domniemany koniec świata, spodziewany po roku 999, okazał się nieprawdą.
Ciekawostka: Skąd pochodzi słowo „Sylwester” i co oznacza?
Wywodzi się z łacińskiego wyrazu silvestris, który oznacza „żyjący w lesie”.
Gdzie jest największa impreza sylwestrowa?
Za najbardziej znaną imprezę sylwestrową uchodzi ta na Times Square w Nowym Jorku. To właśnie tam od 1904 roku tradycyjnie opuszcza się specjalną, noworoczną kulę, ważącą ponad pół tony! Mimo zachwycających fajerwerków uczestnicy często narzekają na:
- Tłok, ogromną liczbę ludzi i gigantyczne kolejki,
- Brak wystarczającej liczby toalet, co sprawia, że jedną z najpopularniejszych rad jest przyjście… z założoną pieluchą.
Nagle okazuje się, że Sylwester w domu może być lepszy niż ten nowojorski. No i zawsze możesz zagrać ze znajomymi w noworoczny PubQuiz!
Dwa sylwestry jednego dnia
Zacznijmy od tego, że w różnych krajach Sylwester przypada o różnych godzinach, a wszystko zależy od strefy czasowej. Najwcześniej obchodzi się go na Wyspach Kiribati, a najpóźniej na Hawajach. Polska znajduje się mniej więcej w połowie stawki.
Czy da się spędzić dwa Sylwestry jednego dnia? Tak, to możliwe, choć bardzo kosztowne, jeśli skorzystasz z usług firm, które tym się zajmują profesjonalnie. Przygotuj się na wydanie nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów!
Możesz też zorganizować taką atrakcję na własną rękę. Przygotuj się na sporo podróży, bo z Polski trudniej będzie tak znacznie „cofnąć się w czasie”, jak ma to miejsce w przypadku Australii, gdzie najczęściej organizuje się specjalne loty.
Imprezę najlepiej w Sydney – o północy witamy Nowy Rok, a już o 1:00 wsiadamy do samolotu lecącego do Honolulu. Po ponad dziewięciu godzinach lotu lądujemy na Hawajach, gdzie nadal jest 31 grudnia, a zegar wskazuje 14:40. Mając tyle czasu do kolejnej imprezy, z pewnością zdążymy się do niej przygotować.
Co ciekawe, istnieje też drugi sposób: można skorzystać z Sylwestra obchodzonego w zupełnie innym terminie. W Etiopii, której kalendarz ma 13 miesięcy, Nowy Rok przypada we wrześniu. Podróż do Chin pod koniec stycznia lub jesienny wypad do Indii to równie interesujące pomysły – w tych krajach Nowy Rok także obchodzi się w inne dni.
Ciekawostki noworoczne z całego świata
Obchody Nowego Roku w Chinach i Indiach znacznie różnią się od tego, jak robimy to w Polsce.
Chiński Nowy Rok
Mimo że Chiński Nowy Rok nie przypada 31 grudnia, wydarzenie to ma wymiar światowy i przyciąga uwagę wszystkich dzięki barwnym, hucznym paradom.
Kiedy Chińczycy obchodzą Nowy Rok?
Ten niezwykły Chiński Sylwester, nazywany również Świętem Wiosny, wypada między 21 stycznia a 20 lutego. To święto ruchome, a w 2025 będziemy je obchodzić w środę 29.01.2025.
Kalendarz tego święta opiera się na cyklu faz księżyca. Nowy Rok to najważniejsze święto w chińskim kalendarzu. Czy to oznacza, że Chińczycy nie obchodzą „naszego” Sylwestra? Wcale nie!
31 Grudnia również spotykają się na wieczornej kolacji i oglądają fajerwerki, jednak na prawdziwą zabawę czekają jeszcze około miesiąca. Chiński Nowy Rok trwa zazwyczaj 15 dni, a kończy się Świętem Latarni.
Przygotowania do tego święta zaczynają się na kilka tygodni przed jego rozpoczęciem i wiążą się z wieloma zwyczajami oraz tradycjami. Najbardziej imponującym elementem obchodów są smoki, a zwłaszcza czerwony smok chiński, uznawany za symbol szczęścia. W tym okresie rzeźby, stroje i konstrukcje przedstawiające smoki można spotkać niemal wszędzie.
Hinduski Nowy Rok
Diwali, czyli Święto Światła i Hinduski Nowy Rok, obchodzone jest jesienią. Święto trwa pięć dni i – podobnie jak w Chinach – jest ruchome. Ustalane jest na podstawie hinduskiego kalendarza lunarnego, dlatego kluczową rolę odgrywa tutaj księżyc.
Diwali bywa porównywane rozmachem do naszych Świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie całe Indie rozbłyskują tysiącami lampek oliwnych, zapalanych przed każdym domem, aby powitać Lakszmi. Symbolizują one pokonanie ciemności przez światło oraz zwycięstwo dobra nad złem.
Zobacz też:
Zwyczaje noworoczne w Polsce i na świecie
Comments are closed