Poznaj zasady gry w PubQuiz

Czym jest PubQuiz?

 

Quiz to forma rozrywki intelektualnej polegająca na sprawdzaniu posiadanych wiadomości z różnych dziedzin, np. kino, sport, geografia, muzyka, media itp. Swoją formą przypomina popularne teleturnieje, takie jak “Milionerzy” czy “Jeden z dziesięciu”, których głównym założeniem jest odpowiadanie na pytania przez uczestników gry z tą różnicą, że udział w nim może wziąć każdy, bez wstępnych eliminacji.

W pierwszej części PubQuizu zadawane są pytania, na które drużyna udziela odpowiedzi na specjalnie przygotowanych kartach. W drugiej części prowadzący podaje odpowiedzi, aby uczestnicy mogli porównać je ze swoimi. Za każdą prawidłową odpowiedź drużyna otrzymuje jeden punkt, a za odpowiedź błędną lub jej brak – zero. Wygrywa drużyna, która uzyska najwięcej punktów.

Oczywiście, jak w każdej grze, na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, na przykład: gotówka, alkohol, czy talon do wykorzystania w barze! Wygrywają aż 4 drużyny! Ostatnia nagroda jest przekazywana drużynie, która była najbliżej odpowiedzi w Dogrywce, a nie wygrała żadnej z pierwszych trzech nagród.

PubQuiz jest doskonałym sposobem na sprawdzenie posiadanej wiedzy oraz oryginalną formą spędzania wolnego czasu ze znajomymi.

A wszystko pod szyldem zdrowej rywalizacji i dobrej zabawy!

Uczestnicy

 

Liczba uczestników biorących udział w grze jest dowolna. Liczebność jest nieograniczona, jednak podejdźcie do sprawy zdroworozsądkowo – czasami lepiej podzielić się na dwie równe drużyny, niż 15-osobowym składem kosić inne drużyny i dzielić swoją wygraną na tyle osób 🙂

Każda z drużyn wymyśla swoją nazwę oraz wybiera przedstawiciela, który w razie potrzeby jest łącznikiem pomiędzy prowadzącym, a zespołem.

Jeżeli nie masz drużyny nie martw się – możesz zagrać sam, albo jeżeli wyrazisz taką chęć, to znajdziemy Tobie drużynę, a Ty poznasz nowych znajomych 🙂

Rundy

 

Standardowy Quiz składa się z dziewięciu kategorii po pięć pytań. Pomiędzy każdym pytaniem jest czas (około 2 – 3 min) na zastanowienie się nad odpowiedzią, a pomiędzy rundami dłuższa 5-minutowa przerwa. Każda kategoria dotyczy innej dziedziny wiedzy.

Przykładowy zestaw kategorii to:

  • wiedza ogólna (pytania dotyczyć mogą… wszystkiego, np. seriali telewizyjnych, sportu, polityki, wydarzeń ostatniego tygodnia),
  • obrazy (na ekranie wyświetlają się slajdy, na których należy np. rozpoznać celebrytę),
  • muzyka (po usłyszeniu fragmentu utworu należy podać jego tytuł),
  • filmy (należy rozpoznać tytuł filmu lub np. wykazać się spostrzegawczością)
  • nauka (sprawdzian wiedzy z historii, geografii, biologii i medycyny, fizyki, literatury itd.),
  • inne (prawda czy fałsz, cytaty, kulinaria).

Dogrywka

Po zakończeniu głównej części Quizu, czyli po zaprezentowaniu wszystkich pytań z 9 kategorii, od razu będzie przeprowadzona dogrywka. Biorą w niej udział wszystkie drużyny i odpowiedź na pytanie jest drużynowa. Pytanie dogrywkowe będzie dotyczyło liczby, a drużyna, która będzie najbliżej odpowiedzi prawidłowej, wygrywa.

W przypadku, gdy w Quizie zasadniczym drużyny miały tyle samo punktów, wynik dogrywki rozstrzyga ich miejsce w tabeli. W ten sposób poznajemy 3 najlepsze drużyny!

Następnie z pozostałych drużyn, które brały udział w Quizie, a nie zdobyły nagród, system typuje drużynę, która była najbliżej odpowiedzi prawidłowej w dogrywce i to do niej trafia nagroda dodatkowa!

Ogólnopolska Liga PubQuiz 2019/2020! Finał ostanie rozegrany 19 września 2020 roku!